21690

Neden Açıkhava Reklam

Açıkhava reklamcılığında en çok dikkat edilen nokta görsel tasarımdır. Kişi tasarıma ne kadar ilgi duyuyorsa görsellik o kadar dikkat çekiyor demektir. Bu noktada açıkhava reklamcığının en can alıcı özelliği “yaratıcılık” olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaratıcılık; yani tema, canlı renkler, yazı fontları, büyüklük, üç boyutluluk… reklamı yapılan ürünü daha çok ön plana çıkabilmektedir. 

Açıkhava reklamlarının kişiler tarafından algılanabilmesi, üründen daha çok reklam ortamının tasarımı ile ilgilidir. Bu nedenle yaratıcı reklamların farkındalık yaratma oranı, standart reklamlara göre daha yüksektir.
Bireyler Açıkhava reklam ortamına olan ilgilerini dile getirmiş ve bu ilgiyi, açıkhava reklamlarının dikkat çekici olduklarının altını çizerek belirtmiştir.

Araştırmalar sonucu Açıkhava reklamları kişileri, en çok, reklamı yapılan ürüne ilişkin bilgilendirmektedir.Açıkhava reklamları aynı zamanda diğer reklam ortamlarının birer tamamalayıcısı niteliğindedir. 

Bireylerin aklında kalan reklamların farkındalık düzeyleri yüksektir. Farkındalığı yaratan özellikler sorgulandığında ise slogan, görsel ve tasarım cevapları alınmaktadır. Yani açıkhava reklamları farkındalıklarını görsellikle, tasarımları ve sloganlarıyla sağlamaktadır.

Son olarak Açıkhava reklamları bireyleri en çok ürün konusunda bilgilendirir, daha sonra ürünün tanıtımını yapar. Bu doğrultuda, Açıkhava reklamlarının bireyler üzerindeki farkındalık etkisinin başında, bireyleri ürüne ilişkin bilgilendirmesi gelir.